SMBJE18CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE18CA
SMBJE18CA
Part Number
SMBJE18CA
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB
Data sheet
SMBJE18CA.pdf
Delivery Services
SMBJE18CA
Comments
    SMBJE18CA Specifications
    SeriesSMBJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)20V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A