SMBJE210AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE210AH
SMBJE210AH
Part Number
SMBJE210AH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 210VWM UNI
Data sheet
SMBJE210AH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMBJE210AH
Comments
    SMBJE210AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMBJExxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)233V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp337V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)210V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.8A