SMBJE28CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE28CA
SMBJE28CA
Part Number
SMBJE28CA
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB
Data sheet
SMBJE28CA.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMBJE28CA
Comments
    SMBJE28CA Specifications
    SeriesSMBJE
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)31.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.2A