SMBJE300AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE300AH
SMBJE300AH
Part Number
SMBJE300AH
Description
TVS DIODE 300VWM UNI
Data sheet
SMBJE300AH.pdf
Delivery Services
SMBJE300AH
Comments
    SMBJE300AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMBJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)335V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp486V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)300V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.3A