SMBJE400A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE400A
SMBJE400A
Part Number
SMBJE400A
Description
TVS DIODE 400VWM 648VC SMB
Data sheet
SMBJE400A.pdf
Delivery Services
SMBJE400A
Comments
    SMBJE400A Specifications
    SeriesSMBJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)447V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp648V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)400V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)900mA