SMBJE460AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE460AH
SMBJE460AH
Part Number
SMBJE460AH
Description
TVS DIODE 460VWM UNI
Data sheet
SMBJE460AH.pdf
Delivery Services
SMBJE460AH
Comments
    SMBJE460AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMBJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)510V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp735V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)460V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)800mA