SMBJE51CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE51CAH
SMBJE51CAH
Part Number
SMBJE51CAH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 51VWM BI
Data sheet
SMBJE51CAH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMBJE51CAH
Comments
    SMBJE51CAH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMBJExxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)56.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.3A