SMBJE54A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE54A
SMBJE54A
Part Number
SMBJE54A
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB
Data sheet
SMBJE54A.pdf
Delivery Services
SMBJE54A
Comments
    SMBJE54A Specifications
    SeriesSMBJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)60V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.9A