SMBJE70AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE70AH
SMBJE70AH
Part Number
SMBJE70AH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC UNI
Data sheet
SMBJE70AH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMBJE70AH
Comments
    SMBJE70AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMBJExxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)77.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.3A