SMBJE90AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE90AH
SMBJE90AH
Part Number
SMBJE90AH
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC UNI
Data sheet
SMBJE90AH.pdf
Delivery Services
SMBJE90AH
Comments
    SMBJE90AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMBJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)100V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.1A