SMCJ10CA-13-F
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ10CA-13-F
SMCJ10CA-13-F
Part Number
SMCJ10CA-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC
Data sheet
SMCJ10CA-13-F.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMCJ10CA-13-F
Comments
    SMCJ10CA-13-F Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)11.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)88.2A