SMCJ110A-13-F
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ110A-13-F
SMCJ110A-13-F
Part Number
SMCJ110A-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC
Data sheet
SMCJ110A-13-F.pdf
Delivery Services
SMCJ110A-13-F
Comments
    SMCJ110A-13-F Specifications
    Series
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)122V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp177V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.4A