SMCJ110AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ110AH
SMCJ110AH
Part Number
SMCJ110AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AB
Data sheet
SMCJ110AH.pdf
Delivery Services
SMCJ110AH
Comments
    SMCJ110AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJ
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)122V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp177V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.9A