SMCJ13AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ13AH
SMCJ13AH
Part Number
SMCJ13AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AB
Data sheet
SMCJ13AH.pdf
Delivery Services
SMCJ13AH
Comments
    SMCJ13AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJ
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)14.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)73A