SMCJ18CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ18CAH
SMCJ18CAH
Part Number
SMCJ18CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Data sheet
SMCJ18CAH.pdf
Delivery Services
SMCJ18CAH
Comments
    SMCJ18CAH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJ
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)20V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)53A