SMCJ190A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ190A
SMCJ190A
Part Number
SMCJ190A
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 190VWM 307.8VC
Data sheet
SMCJ190A.pdf
Delivery Services
SMCJ190A
Comments
    SMCJ190A Specifications
    SeriesSMCJ
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB (SMC)
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Power Line Protection-
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package-
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)211V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp307.8V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)190V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.87A