SMCJ190C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ190C
SMCJ190C
Part Number
SMCJ190C
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 190VWM 340.1VC
Data sheet
SMCJ190C.pdf
Delivery Services
SMCJ190C
Comments
    SMCJ190C Specifications
    SeriesSMCJ
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB (SMC)
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Power Line Protection-
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package-
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)211.28V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp340.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)190V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.41A