SMCJ20AQ-13-F
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ20AQ-13-F
SMCJ20AQ-13-F
Part Number
SMCJ20AQ-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Data sheet
SMCJ20AQ-13-F.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMCJ20AQ-13-F
Comments
    SMCJ20AQ-13-F Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)22.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.3A