SMCJ24CA-13
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ24CA-13
SMCJ24CA-13
Part Number
SMCJ24CA-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Data sheet
SMCJ24CA-13.pdf
Delivery Services
SMCJ24CA-13
Comments
    SMCJ24CA-13 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)38.6A