SMCJ24CA-F1-0000
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ24CA-F1-0000
SMCJ24CA-F1-0000
Part Number
SMCJ24CA-F1-0000
Manufacturer
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Data sheet
SMCJ24CA-F1-0000.pdf
Delivery Services
SMCJ24CA-F1-0000
Comments
    SMCJ24CA-F1-0000 Specifications
    SeriesSMCJ
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)38.56A