SMCJ28CA-13-F
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ28CA-13-F
SMCJ28CA-13-F
Part Number
SMCJ28CA-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Data sheet
SMCJ28CA-13-F.pdf
Delivery Services
SMCJ28CA-13-F
Comments
    SMCJ28CA-13-F Specifications
    Series
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)31.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)33A