SMCJ33A-F1-0000
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ33A-F1-0000
SMCJ33A-F1-0000
Part Number
SMCJ33A-F1-0000
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Data sheet
SMCJ33A-F1-0000.pdf
Delivery Services
SMCJ33A-F1-0000
Comments
    SMCJ33A-F1-0000 Specifications
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)36.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.14A