SMCJ36CA-13-F
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ36CA-13-F
SMCJ36CA-13-F
Part Number
SMCJ36CA-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Data sheet
SMCJ36CA-13-F.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMCJ36CA-13-F
Comments
    SMCJ36CA-13-F Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.8A