SMCJ36CA/TR13
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ36CA/TR13
SMCJ36CA/TR13
Part Number
SMCJ36CA/TR13
Manufacturer
Yageo
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Data sheet
SMCJ36CA/TR13.pdf
Delivery Services
SMCJ36CA/TR13
Comments
    SMCJ36CA/TR13 Specifications
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.9A