SMCJ36CAE3/TR13
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ36CAE3/TR13
SMCJ36CAE3/TR13
Part Number
SMCJ36CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Data sheet
SMCJ36CAE3/TR13.pdf
Delivery Services
SMCJ36CAE3/TR13
Comments
    SMCJ36CAE3/TR13 Specifications
    Series
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.8A