SMCJ54CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ54CAH
SMCJ54CAH
Part Number
SMCJ54CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Data sheet
SMCJ54CAH.pdf
Delivery Services
SMCJ54CAH
Comments
    SMCJ54CAH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJ
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)60V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)18A