SMCJ7.5CA-F1-3000HF
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ7.5CA-F1-3000HF
SMCJ7.5CA-F1-3000HF
Part Number
SMCJ7.5CA-F1-3000HF
Manufacturer
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB
Data sheet
SMCJ7.5CA-F1-3000HF.pdf
Delivery Services
SMCJ7.5CA-F1-3000HF
Comments
    SMCJ7.5CA-F1-3000HF Specifications
    SeriesSMCJ
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)8.33V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)116.28A