SMCJ80CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ80CA
SMCJ80CA
Part Number
SMCJ80CA
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 80VWM 129.6VC
Data sheet
SMCJ80CA.pdf
Delivery Services
SMCJ80CA
Comments
    SMCJ80CA Specifications
    SeriesSMCJ
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB (SMC)
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Power Line Protection-
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package-
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)88.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp129.6V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)80V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.57A