SMCJ90A-E3/9AT
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJ90A-E3/9AT
SMCJ90A-E3/9AT
Part Number
SMCJ90A-E3/9AT
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Data sheet
SMCJ90A-E3/9AT.pdf
Delivery Services
SMCJ90A-E3/9AT
Comments
    SMCJ90A-E3/9AT Specifications
    SeriesTransZorb®
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)100V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A