SMCJE110CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE110CA
SMCJE110CA
Part Number
SMCJE110CA
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC
Data sheet
SMCJE110CA.pdf
Delivery Services
SMCJE110CA
Comments
    SMCJE110CA Specifications
    SeriesSMCJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)122V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp177V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.5A