SMCJE12A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE12A
SMCJE12A
Part Number
SMCJE12A
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Data sheet
SMCJE12A.pdf
Delivery Services
SMCJE12A
Comments
    SMCJE12A Specifications
    SeriesSMCJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)75.4A