SMCJE150CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE150CA
SMCJE150CA
Part Number
SMCJE150CA
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC
Data sheet
SMCJE150CA.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMCJE150CA
Comments
    SMCJE150CA Specifications
    SeriesSMCJE
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)167V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.2A