SMCJE150CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE150CAH
SMCJE150CAH
Part Number
SMCJE150CAH
Description
TVS DIODE 150VWM BI
Data sheet
SMCJE150CAH.pdf
Delivery Services
SMCJE150CAH
Comments
    SMCJE150CAH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)167V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.2A