SMCJE16CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE16CAH
SMCJE16CAH
Part Number
SMCJE16CAH
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC BI
Data sheet
SMCJE16CAH.pdf
Delivery Services
SMCJE16CAH
Comments
    SMCJE16CAH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)17.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)57.7A