SMCJE170A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE170A
SMCJE170A
Part Number
SMCJE170A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC
Data sheet
SMCJE170A.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMCJE170A
Comments
    SMCJE170A Specifications
    SeriesSMCJE
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)189V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.5A