SMCJE180CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE180CA
SMCJE180CA
Part Number
SMCJE180CA
Description
TVS DIODE 180VWM 292VC SMC
Data sheet
SMCJE180CA.pdf
Delivery Services
SMCJE180CA
Comments
    SMCJE180CA Specifications
    SeriesSMCJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)201V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp292V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.2A