SMCJE190A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE190A
SMCJE190A
Part Number
SMCJE190A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 190VWM 307VC SMC
Data sheet
SMCJE190A.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMCJE190A
Comments
    SMCJE190A Specifications
    SeriesSMCJE
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)211V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp307V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)190V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.9A