SMCJE20CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE20CA
SMCJE20CA
Part Number
SMCJE20CA
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Data sheet
SMCJE20CA.pdf
Delivery Services
SMCJE20CA
Comments
    SMCJE20CA Specifications
    SeriesSMCJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)22.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.3A