SMCJE210A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE210A
SMCJE210A
Part Number
SMCJE210A
Description
TVS DIODE 210VWM 337VC SMC
Data sheet
SMCJE210A.pdf
Delivery Services
SMCJE210A
Comments
    SMCJE210A Specifications
    SeriesSMCJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)233V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp337V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)210V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.5A