SMCJE210CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE210CAH
SMCJE210CAH
Part Number
SMCJE210CAH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 210VWM BI
Data sheet
SMCJE210CAH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMCJE210CAH
Comments
    SMCJE210CAH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJExxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)233V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp337V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)210V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.5A