SMCJE24AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE24AH
SMCJE24AH
Part Number
SMCJE24AH
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC UNI
Data sheet
SMCJE24AH.pdf
Delivery Services
SMCJE24AH
Comments
    SMCJE24AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)38.6A