SMCJE26A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE26A
SMCJE26A
Part Number
SMCJE26A
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Data sheet
SMCJE26A.pdf
Delivery Services
SMCJE26A
Comments
    SMCJE26A Specifications
    SeriesSMCJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)28.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.6A