SMCJE300CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE300CA
SMCJE300CA
Part Number
SMCJE300CA
Description
TVS DIODE 300VWM 486VC SMC
Data sheet
SMCJE300CA.pdf
Delivery Services
SMCJE300CA
Comments
    SMCJE300CA Specifications
    SeriesSMCJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)335V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp486V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)300V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.1A