SMCJE36AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE36AH
SMCJE36AH
Part Number
SMCJE36AH
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC UNI
Data sheet
SMCJE36AH.pdf
Delivery Services
SMCJE36AH
Comments
    SMCJE36AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.8A