SMCJE400AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE400AH
SMCJE400AH
Part Number
SMCJE400AH
Description
TVS DIODE 400VWM UNI
Data sheet
SMCJE400AH.pdf
Delivery Services
SMCJE400AH
Comments
    SMCJE400AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)447V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp648V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)400V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.3A