SMCJE40AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE40AH
SMCJE40AH
Part Number
SMCJE40AH
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC UNI
Data sheet
SMCJE40AH.pdf
Delivery Services
SMCJE40AH
Comments
    SMCJE40AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.3A