SMCJE440AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE440AH
SMCJE440AH
Part Number
SMCJE440AH
Description
TVS DIODE 440VWM UNI
Data sheet
SMCJE440AH.pdf
Delivery Services
SMCJE440AH
Comments
    SMCJE440AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)492V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp713V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)440V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.1A