SMCJE440CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE440CA
SMCJE440CA
Part Number
SMCJE440CA
Description
TVS DIODE 440VWM 713VC SMC
Data sheet
SMCJE440CA.pdf
Delivery Services
SMCJE440CA
Comments
    SMCJE440CA Specifications
    SeriesSMCJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)492V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp713V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)440V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.1A