SMCJE45CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE45CAH
SMCJE45CAH
Part Number
SMCJE45CAH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC BI
Data sheet
SMCJE45CAH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMCJE45CAH
Comments
    SMCJE45CAH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJExxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)50V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A