SMCJE48CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE48CAH
SMCJE48CAH
Part Number
SMCJE48CAH
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC BI
Data sheet
SMCJE48CAH.pdf
Delivery Services
SMCJE48CAH
Comments
    SMCJE48CAH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)53.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.4A